Quinoa z bryndzą i borówkami

studio kuchnia | Quinoa z Bryndzą i Borówkami

Szalenie smaczna i szybka do zrobienia sałatka. Składa się z ziaren quinoa, fasolki szparagowej, bryndzy i borówek. Jest doprawiana kolendrą i winegretem na bazie czosnku i miodu. Sama w sobie sałatka jest bardzo banalna i grzeczna lecz z połączeniem bryndzy i soczystych borówek jest nie z tej ziemi! Robię ją bardzo często w domu na kolację lub na obiad z dodatkiem szaszłyków z kurczaka. Choć sprawdziła się także jako wspaniały dodatek do dań grillowych. Spróbujcie sami, wasi goście za każdym razem będą zachwyceni;)

25 minut | 4 porcje

wersja z kurczakiem 1h25 

Potrzebujesz

250 g quinoa
200 g bryndzy
200 g fasolki szparagowej
200 g borówki amerykańskiej
1/2 wiązki natki pietruszki
1 wiązka kolendry
1 czerwona cebula
1 kostka bulionu drobiowego

Winegret

3 ząbki czosnku
2 łyżki miodu
5 łyżek octu jabłkowego
50 ml oleju extra vierge
1 szalotka
sól i świeżo mielony pieprz

Szaszłyki z kurczaka

1 podwójna pierś z kurczaka
oliwa
2 ząbki czosnku
oregano
sól i świeżo mielony pieprz

Przygotowanie

Pierś z kurczaka pokroić w cienkie paski, nabić na patyczki i włożyć do płaskiego naczynia. Zalać oliwą, dodać posiekany czosnek i doprawić oregano, solą i pieprzem. Odstawić na godzinę do lodówki. Następnie upiec na rozgrzanej patelni z oliwą.

W rondelku zagotować wodę z kostką bulionu, ugotować ziarenka quinoa do miękkości. Fasolkę opłukać, odciąć ogonki i pokroić na małe kawałki. Dodać do gotującej się kaszy w ostatnie 5 min. Odcedzić i opłukać pod zimną wodą. Przełożyć do dużej miski.

Cebulę obrać i pokroić w cienkie plasterki. Pietruszkę i kolendrę posiekać i dodać do ziaren quinoa razem z borówkami i cebulą. Na wierzch rozkruszyć bryndzę.

W osobnej miseczce wymieszać olej z octem. Czosnek obrać i wycisnąć do oleju, dodać miód. Szalotkę obrać i posiekać oraz dodać do miseczki. Doprawić solą i dużą ilością czarnego pieprzu. Polać po sałatce i wymieszać.
Smacznego!

scroll down for english version:)

studio kuchnia | Quinoa z Bryndzą i Borówkami

Quinoa with sheep cheese and blueberries

250 g quinoa
200 g sheep cheese
200 g green beans
200g blueberries
1/2 bunch parsley
1 bunch coriander
1 red onion
1 cube chicken broth

vinaigrette
3 cloves garlic
2 tablespoons honey
5 tablespoons of apple cider vinegar
50 ml extra virgin oil
1 shallot
salt and freshly ground pepper

chicken
1 double breast of chicken
oil
2 cloves garlic
oregano
salt and freshly ground pepper

Cut the chicken breast into thin strips, thread chicken strips onto skewers. Marinate in olive oil, chopped garlic, oregano, salt and pepper. Let stand for an hour in the refrigerator. Then bake in a hot grill pan with olive oil.

In a saucepan, boil water with the cube of chicken broth and cook the quinoa grains until tender. Rinse beans, cut the stalks and cut into small pieces. Add to the boiling quinoa in the last 5 minutes. Drain and rinse under cold water. Then pour into a large bowl.

Peel the onion and cut into thin slices. Chop the parsley and coriander and add to the quinoa together with the blueberries and onions. Decorate with the sheep cheese.

In a separate bowl, mix the oil with honey and vinegar. Peel the garlic and squeeze out. Peel and chop the shallots and add to the bowl. Season with salt and plenty of black pepper. Pour over the salad and mix.

Serve vegetarian or with the grilled chicken satay.

Enjoy!