Tort lodowy z malinami i czekoladą

studio kuchnia | Ciasto lodowe z malinami i czekoladą

Tort lodowy z warstwami kremowych lodów malinowych i waniliowych, wykończony warstwą ciemnej czekolady. Co wyróżnia ten tort od innych? Jest zrobiony z aksamitnymi lodami Magnum.
Jest przepyszny, ze świeżymi malinami połączonymi z lodami i kawałkami chrupiącej gorzkiej czekolady, które wydają charakterystyczne chrupnięcie Magnum.

Kilka tygodni temu odwiedziłam Callebaut – fabrykę Belgijskiej czekolady, gdzie opracowana jest receptura polewy czekoladowej wydającej charakterystyczny dźwięk przy gryzieniu lodów Magnum.
Ten tort jest inspirowany tym połączeniem, jest kremowy i elegancki z mnóstwem malin i chrupiącą czekoladą. Prawdziwa lodowa przyjemność.

Tip: Ciasta lodowe są bardzo łatwe do zrobienia, ale czasochłonne. Jest to ciasto warstwowe, które potrzebuje 2 sesje zamrażania.

studio kuchnia | Ciasto lodowe z malinami i czekoladą

czas przygotowania 5 godzin | 10 porcji

potrzebujesz

spód

150 g kruchych ciasteczek
40 g masła

warstwa malinowa

2 kubki lodów Magnum malinowych z czekoladą
100 ml śmietany kremówki
1/4 łyżeczki ziaren wanilii
200 g świeżych malin

warstwa waniliowa

1 kubek lodów Magnum waniliowych classic z czekoladą
50 ml śmietany kremówki
1/4 łyżeczki ziaren wanilii

warstwa czekoladowa

100 g ciemnej czekolady Callebaut

studio kuchnia | Ciasto lodowe z malinami i czekoladą

przygotowanie

Lody malinowe wyjąć z zamrażarki by lekko zmiękły.
Masło rozpuścić, ciasteczka rozkruszyć i przełożyć do blendera. Zalać masłem i zmiksować.  Formę z obręczą o średnicy 20 cm wyłożyć folią spożywczą. Wsypać okruszki do tortownicy i wygładzić powierzchnię.

Maliny przesypać do miseczki i rozgnieść widelcem. Śmietanę wlać do miski, dodać ziarna wanilii i ubić do uzyskania gęstej konsystencji (jak jogurt). Otworzyć lody malinowe i ściągnąć górną warstwę czekoladową, odłożyć ją na polewę. Teraz ścisnąć opakowanie, aby skruszyć grubą warstwę czekoladowej polewy. Wymieszać ze śmietaną i malinami, wyłożyć masę na dno z ciasteczkami, wygładzić. Włożyć na 1 godzinę do zamrażarki.

Lody waniliowe wyjąć z zamrażarki by lekko zmiękły.
Śmietanę wlać do miski, dodać ziarna wanilii i ubić do uzyskania gęstej konsystencji. Otworzyć lody i ściągnąć górną warstwę czekoladową, odłożyć ją na polewę. Ścisnąć opakowanie, aby skruszyć grubą warstwę czekoladowej polewy. Wymieszać ze śmietaną i  wyłożyć na masę malinową. Włożyć na 1 godzinę do zamrażarki.

Pozostałą czekoladę włożyć do metalowej lub szklanej miski i rozpuścić nad kąpielą wodną.  Wierzch tortu polać warstwą polewy czekoladowej i włożyć na 3 godziny do zamrażarki. Przed podaniem ciasto wyjąć z zamrażarki i włożyć na 20 minut do lodówki. Posypać świeżymi malinami, smacznego!